Ako sa starať o svoje peniaze

Každý mesiac pracujete od rána do večera a vaša výplata je stále taká malá, že po zaplatení všetkých výdavkov vám toho veľa nezostane? Prečítajte si tento článok a možno si nejaké z nasledujúcich pravidiel osvojíte, a tým zlepšíte svoje hospodárenie. Predsa len každé euro je dobré.

peníze

Na začiatok je nutné povedať, že nie je správne ani veľa míňať a ani chorobne šetriť. Vždy to musí byť vyvážené, musíte si dopriať to čo vás robí šťastnými, bez ohľadu na to koľko to stojí. Nemôžete predsa šetriť tak, že si za celý život nič neužijete a na sklonku života budete mať len peniaze a žiadne zážitky. Vtedy sú vám tie peniaze na nič. Šetriť sa neoplatí ani v niektorých oblastiach ako sú zdravie či odievanie sa. Ak si kupujete nekvalitné potraviny len preto, že sú lacné, tak robíte zle. Vtedy hazardujete so svojím zdravým a ušetríte pri tom len pár eur. To isté sa týka aj oblečenia. Ak už roky chodíte v tom istom, čo sa časom opotrebovalo a ľutujete peniaze na nákup nových nohavíc či trička, vtedy máte problém s chorobným šetrením.

Najlepším spôsobom ako ušetriť je odkladať si určitú sumu bokom. Najlepšie ak si ju odkladáte na nejaký termínovaný účet, na ktorom sa dá zarobiť určité percento zisku, aj keď nízke. Ak si však chcete našetriť vyššiu sumu napríklad na nové auto a ste odhodlaný naň šetriť dlhšie časové obdobie, investujte časť svojich finančných prostriedkov do cenných papierov. Ak nie ste averzný voči riziku a ste ochotný čakať, investujte do rizikových cenných papierov, kde po dlhšom období viete zarobiť celkom slušnú sumu, no je s tým spojené aj určité riziko, ktoré sa znižuje v závislosti od dĺžky vašej investície.

euro

Ak chcete šetriť v malom a v hotovosti, zakúpte si klasické ružové prasiatko, do ktorého si budete každý deň odkladať určitú sumu. Alebo môžete vo svojej rodine zaviesť pravidlo, že každý kto zanadáva vloží do prasiatka päť eur, uvidíte ako rýchlo si našetríte peniaze na rodinnú dovolenku.