Čo by ste mali vedieť o štúdiu medicíny

Štúdium medicíny bolo odjakživa veľmi populárne a tak je tomu aj dnes. Niet divu, je plné krásy, záhad, zaujímavostí a na prvý pohľad drobných detailov, ktoré však rozhodujú o ľudskom živote.
Chcete vstúpiť do tejto záhadnej komnaty a aspoň trošku vedieť čo Vás na škole čaká a neminie?

operační sál
 
Štúdium
Štúdium medicíny trvá štandardne 6 rokov. Po skončení štúdia absolvent vyjde zo školy ako všeobecný lekár. Pre špecializáciu je potrebné urobiť si atestáciu, ktorá trvá niekoľko rokov v závislosti od smeru, ktorým sa lekár vydá.
Úprimne si povedzme, štúdium je časovo veľmi náročné. Chce to veľa obety a sebazaprenia, takže pokiaľ nie ste ochotný obetovať škole väčšinu svojho času, ani do toho nechoďte. V ideálnom prípade je potrebné sa učiť každý deň, veľakrát dlho do noci.

Mnoho ľudí si myslí, že medicína je len o bifľovaní a memorovaní množstva informácií. Nie je to pravda! Samozrejme množstvo informácií je obrovské, avšak je veľmi dôležité rozumieť danej látke, mať logické myslenie a vedieť si veci pospájať do súvislosti.

Obzvlášť začiatky sú náročné, kým človek nabehne na režim, vžije sa do latinčiny a učí sa všakovaké veci na anatómiu, o ktorých ani netušil, že môžu existovať.
Avšak sú veľmi zaujímavé a ponúknu Vám úplne iný pohľad na ľudské telo.
Ak sa medicíny bojíte, z dôvodu, že máte citlivejší žalúdok, neznášate dobre pohľad na krv a tak podobne, nebojte sa a choďte do toho! Možno to teraz znie šialene, avšak počas štúdia sa naučíte tieto veci vnímať inak a nič si z nich nerobiť.
Prvé 3 roky sa študent medicíny postupne vzdeláva v teoretických a preklinických predmetoch, ako napríklad anatómia, histológia, fyziológia, biochémia, patológia a patologická fyziológia. Neskôr sa medik dostáva do nemocnice, kde sa učí ako vyšetriť a jednať s pacientom.

medicína

Potom pribudnú klinické predmety, kde sa medici učia na konkrétnych oddeleniach o veciach, ktoré rieši a lieči dané pracovisko. Medik si tak počas štúdia prejde všetkými oddeleniami, aby mal dostatočné informácie z každej medicínskej oblasti.
 
Prijímačky
Kvôli vysokému počtu uchádzačov je potrebné pripraviť sa na prijímacie pohovory veľmi dôsledne.
Prijímačky sa robia väčšinou z biológie, chémie a fyziky. Predpokladá sa perfektná znalosť stredoškolského učiva z týchto predmetov. Mnoho škôl vydáva svoje vlastné podklady na prijímacie skúšky. Taktiež existuje mnoho prípravných kurzov na medicínu.
Je naozaj dôležité, aby ste prípravu nepodcenili a začali sa pripravovať aspoň niekoľko mesiacov pred prijímačkami. Nával a záujem o štúdium je obrovský a kapacity sú obmedzené.
Veľa šťastia!
 

5/5 - (1 vote)