Internet a konšpiračné teórie

Hádam ku každej pamätnej udalosti, ktorých náš svet zažil už veľa, sa takisto viaže rovnaký počet tzv. konšpiračných teórií. K tvorbe tejto "alternatívnej pravdy" existuje niekoľko dôvodov. Nie nadarmo sa vraví- Koľko ľudí, toľko názorov. Nikdy nemôžeme očakávať, že každý z nás sa uspokojí s jednou jedinou oficiálnou pravdou. Určite vzniknú i konšpirácie a zatiaľ čo v dobe pred internetom boli tvorcovia týchto teórií skôr v "undergrounde" a vedelo o nich naozaj len málokto, v dnešnej dobe internetu sa k ich názorom dopátrame veľmi ľahko a dokonca na nás zaútočia i vtedy, ak ich nehľadáme. Internet poskytol veľmi široké možnosti šírenia rôznych príspevkov, medzi nimi i tie konšpiračné, no a práve tieto sú svojim spôsobom zaujímavé. A práve na základe ich zaujímavosti alebo netradičnosti sa stávajú lákavým, alebo pre mnohých možno humorným čítaním, každopádne tieto príspevky sa šíria veľmi rýchlo a vo veľkom množstve i napriek tomu, že ich vytvorilo možno len pár ľudí.

počítač

  • Ale musím spomenúť aj druhú stránku veci a teda (nielen) môj pocit, že nie každý tvorca týchto teórií tej svojej pravde verí na 100 %, respektíve chce skôr šokovať a byť zaujímavý, v nejednom prípade na týchto svojich názoroch zarábať nemalé peniaze. Určite sa nájdu aj tieto prípady, na základe ktorých potom vieruhodnosť konšpiračných teórií celkovo klesá.

zeměkoule

Každopádne všetko podstatné som zhrnul, teraz tak nastáva čas, aby sme sa pozreli aspoň na niekoľko najzaujímavejších teórií, aké sa dnes na internete nachádzajú a stávajú sa čoraz viac čítanejšími a teda i populárnejšími. "Vďaka" internetu sa tak z menšinového názoru stáva takmer populačný trend.
Najnovšie sa napríklad opäť vravia teória, že planéta Zem je plochá, nie guľatá. Okrem toho nás zachvátila novinka, že Fínsko údajne neexistuje. Táto časť na mape je vraj iba kus Baltského mora, ktoré Japonsko a Rusko využívajú k bohatému rybolovu a ostatné krajiny sa snažia presvedčiť, že táto časť je vlastne štátom, aby sa k rybolovu nedostala konkurencia. Podľa týchto názorov tak územie s názvom Fínsko neexistuje, tento "štát" je podľa nich v skutočnosti len východné Švédsko. A akousi stálicou konšpiračných teórií sa stalo tvrdenie, že speváčka Avril Lavigne je už 15 rokov mŕtva a celý čas ju zastupuje dvojníčka.

Posted in Www