Nemecko pokutuje Facebook za sťažnosti na nedostatočné vykazovanie

Nemecké úrady  pokutovali Facebook vo výške 2 milióny EUR za nedostatočné nahlasovanie sťažností na nezákonný obsah na svojej platforme sociálnych médií, v rozpore so zákonom krajiny o transparentnosti internetu.
V utorok vo vyhlásení vyhlásil Nemecký Federálny úrad spravodlivosti, že obracaním iba určitých kategórií sťažností webový gigant vytvoril na svojej platforme skreslený obraz o rozsahu porušení.

německá vlajka.png

Tvárou v tvár globálnej reakcii na úlohu, ktorú zohrávala platforma vo volebných kampaniach zo Spojených štátov a Británie na Filipíny, sa gigant ocitol na poli s cieľom zlepšiť svoj imidž.
Spoločnosť však uviedla, že splnili svoje povinnosti týkajúce sa transparentnosti vyplývajúce zo zákona, známeho ako „NetzDG“, pričom dodal, že niektoré aspekty práva „neboli jásne“. Spoločnosť uviedla, že si vyhradzuje právo odvolať sa proti rozhodnutiu po jeho preskúmaní.
Podľa Ger práva o transparentnosti siete musia platformy sociálnych médií nahlásiť počet sťažností na nelegálny obsah, ktoré dostali. Poplatok je za to, že firma neoznámila plný rozsah sťažností, ktoré dodal, by mohol ohroziť jeho úsilie o vyhladenie jeho reputácie.

facebook.jpg

Novozvolená ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová uviedla, že možnosť podať žalobu na základe pravidla o otvoreností je ťažšie nájsť na stránke ako možnosť ponosovať sa na to, že pracovné miesto porušilo štandardy stránky.
„Je celkom jasné, že kritérium stránky nezodpovedajú normám zákona,“ povedala novinárom na letisku vo Frankfurte.
Zaznamenávanie iba správ vypracovaných v rámci postupu na riešenie žaloby viedlo k umelo nízkym číslam.
V roku 2018 sieť uviedla, že podľa svojej správy o otvoreností dostali na svojej sieti v priebehu druhého polroka 1 048 sťažností týkajúcich sa nezákonného obsahu.
Naproti tomu prehľadu o otvoreností zo Twitteru a YouTubu pre video reklamy YouTube vykazovali počas celého roka viac ako štvrtinu sťažností.          

3/5 - (1 vote)
Posted in Nezařazené