Oplatí sa ísť na vysokú školu?

Výhody vysokých škôl:
1.       Získané priateľstvo – Ak študuješ na vysokej škole, pravdepodobne nebudeš mať prácu na plný úväzok. Pravdepodobne bývaš na internáte, kde si obklopený mnohými mladými ľuďmi s podobnou alebo rovnakou životnou situáciou, akú prežívaš ty sám. Čo z toho vyplýva? Spoznanie nových ľudí a potenciálne zrodenie silného priateľského puta.

kniha

2.       Profesionálne vzťahy a kontakty –Jednou z najväčších výhod vysokých škôl je tá, že máš okolo seba obklopených mnoho ľudí zdatných v tvojom odbore a to nehovoriac o docentoch a lektoroch, ktorí už v tvojom odbore niečo určite dosiahli a majú kopu skúseností s ktorými ti môžu poradiť a pomôcť ti vyformovať ťa do svojho lepšieho ja.

3.       Niekde je to nevyhnutné –Ak chceš byť lekárom, právnikom, učiteľom alebo architektom, vysoká škola je jediné miesto, kde môžeš získať to čo chceš a potrebuješ – vytúžené informácie, vedomosti a titul.
4.       Prestíž – Aj toto je pre mnoho ľudí dôvodom voľby štúdia na vysokej škole. Nie každý na ňu totiž má a mnoho ľudí ich berie iba ako životnú výzvu. Tvoj úspech na vysokej škole určite ocení každý tvoj známy.

Nevýhody vysokých škôl:
1.       Väčšina slovenských stráca na kvalite – Je veľa sťažností na dnešné slovenské univerzity a to z dôvodu, že neposkytujú dostatočné množstvo dôležitých informácií alebo ich neposkytujú kvalitným spôsobom. Vo veľa prípadoch sa stáva, že na štúdium technického odboru, kde sa technológie menia prakticky každý deň, dostaneš študijné materiály z deväťdesiatych rokov.

profeosr

2.       Nie je to úplná príprava na reálny život –Bez ohľadu na to, aký odbor študuješ, tak treba zobrať do úvahy, že život na internátnej izbe troch ľudí, párty každý týždeň, a vyhýbanie sa povinnostiam (prednáškam) a následne nebyť potrestaný, sa v reálnom živote nedeje. Preto sa tiež hovorí, že život na vysokej škole je poslednými rokmi bezstarostnosti.