Prečo, kde a ako sa dajú funkčne využiť meniče napätia

Čo sú to vlastne tie meniče napätia, ako fungujú a v akých prípadoch sa oplatí venovať im pozornosť? Produkty ako menič napätia 12V na 230V https://www.menicnapatia.sk/menice-12v-na-230v/menic-napatia-12v-na-230v-120w sú aj naďalej populárne a k tomu predsa musia existovať reálne dôvody.

Sú to vlastne striedače inak známe aj ako invertory, čo dokážu z prúdu jednosmerného napätia 12V (alebo 24V) vyrobiť prúd striedavého napätia 230V, ktoré je vlastne podobné tomu, aké poskytuje klasická elektrická zásuvka vo vašom byte. To znamená, že takýmto spôsobom sa dá napr. v aute použitím invertora disponovať spoľahlivým zdrojom elektrickej energie, ktorý dokážete využiť k napojeniu bežných praktických vecí, ako napr. notebooku, variča, prehrávača a podobne.

podsvietená klávesnica

Tým, že sa čoraz častejšie využíva čoraz viac elekrospotrebičov a tieto takisto inovujú svoju formu, rovnako sú dostupné možnosti, ako dané produkty používať v prípade, ak nemáte k dispozícii klasickú zásuvku. Ako už bolo spomenuté, napr. v takom aute na dovolenke pomocou invertora napätia môžete premeniť jednosmerné napätie 12V na striedavé 230V a v pohode tak  používať notebook, tablet a pod. Novšie meniče majú takisto funkčný USB vstup, vďaka ktorému môžu slúžiť na nabíjanie batérie týchto a podobných zariadení, ideálne na pripojenie smartphonu.

  • A určite uvítame aj možnosť takýmto spôsobom zapojiť a používať rýchlovarnú kanvicu na varenie chutnej kávy.

kemping, stan

Takéto riešenia sú dostupné v mnohých situáciách, pretože meniče je možné použiť napríklad v dispozícii:

  • Osobného či nákladného auta, v obytných automobiloch a na kempingoch
  • Člnu, plachetnice alebo lode
  • Solárneho zaradenia
  • Chaty alebo záhrady

Medzi rôznymi invertormi dokážu byť rozdielne vlastnosti, najčastejšie z hľadiska toho, či poskytujú čistú alebo modifikovanú sínusoidu.

V stručnosti sú tie s modifikovanou cenovo prístupnejšie a spoľahlivo poslúžia pri operácii s bežnými zariadeniami ako prehrávače, notebook, nabíjačka, osvetlenie, atď.

Naopak s čistou sínusoidou sú primárne určené k manipulácii napr. s meracími či zdravotníckymi zariadeniami. Spravidla sú tiež cenovo drahšie.

 

3/5 - (2 votes)