Šikmá veža v Pise

Fakty z histórie
Torre Pendente di Pisa je pôvodný názov veže a pýši sa ním talianske mesto Pisa, hlavne jej severozápadná časť s námestím Campo dei Miracoli (Dómske námestie), ktoré obkolesujú mestské hradby s národnými pamiatkami s históriou siahajúcou až do stredoveku. Okrem baptistéria, cintorína a Dómu sa tu nachádza aj unikátna Šikmá veža. Pôvodne bola postavená pre účely zvonice v roku 1174, no v roku 1234 k nej dostavali ďalšie tri poschodia a tak získala základný tvar valca. Po jeho dokončení, čo bola celková výška asi 11 metrov, sa základňa veže vychýlila z osi asi o15cm. Staviteľ sa preto snažil štvrtým poschodím sklon stavby vyrovnať, no to sa mu, bohužiaľ, nepodarilo. Tento fakt ho donútil z obavy o bezpečnosť stavbu zastaviť. Dielo zavŕšili v roku 1350 dostavaním zvonice a dnes dosahuje výšku 55 metrov.

pisa

Štruktúra veže
Stala sa z nej zvonica, v ktorej je osadených sedem zvonov so siedmimi rôznymi tónmi, pričom ten najväčší z nich váži až 3,5 tony a vyrobený bol v roku 1655. Kamenný prstenec, ktorý tvorí základ veže má priemer 15,484 metra a výšku 3 metre. Výška veže z bieleho mramoru je 55 metrov meraných od zeme, ale od základov je to až 58,36metra. Na jej vrchol, čo je ôsme podlažie, vedie 294 schodov a celá veža váži takmer 15 000 ton. Zaujímavosťou je, že už astronóm Galileo Galilei na nej robil rôzne výskumy o gravitácii, v 20. storočí sa však veža naklonila až o 4,5 metra, čím sa stala nevhodnou na civilné využívanie. Talianska vláda sa preto v roku 1993 rozhodla stavbu podoprieť a zabezpečiť jej stabilitu pomocou 800 ton olovených dosiek, ktoré mali byť akýmsi protizávažím nakláňajúcej sa strane.

mezník

Historická hodnota
Nevhodné, mäkké podložie a samozrejme aj vplyvy prírody spôsobili nakláňanie veže, práve táto skutočnosť túto stavbu preslávila na svete, ale nebolo to pôvodným zámerom staviteľa. Vychyľovať z osi sa začala už keď stavali druhé poschodie, potom sa odklon zastavil a stavba si „sadla“ na ďalších 50 rokov. Znova sa začala vychyľovať pri dostavbe tretieho až siedmeho poschodia, no až ôsmym poschodím sa ťažisko veže čiastočne vyrovnalo. Dnes je už táto výnimočná stavba jednou zo siedmych stredovekých divov sveta spolu s ďalšími skvostnými stavbami architektúry na svete.