Viete ako zaobchádzať s vašim matracom?

S matracom to nie je až tak jednoduché. Kvalitný matrac vám síce zabezpečí pohodlný spánok a takmer minimum starostlivosti. Ak však chcete aby vám poslúžil dlhé roky, mali by ste vedieť, ako s ním zaobchádzať správne.

Žena sediaca na posteli s notebookom, ktorá pije kávu.jpg

Matrac nikdy neprelamujte!

Matrac by ste sa mali snažiť čo najmenej prehýbať a lámať. Poznáme síce i také kúsky ( penové matrace), ktorým to nevadí, no vo všeobecnosti takéto zaobchádzanie matracom nerobí dobre. Toto pravidlo platí najmä pri pružinových i taštičkových matracoch segum.sk a tých z kokosovej dosky. Pružiny môžete veľmi ľahko ohnúť. Kokosová doska sa vám zlomí, čím matrac stratí svoje ortopedické vlastnosti.

Skontrolujte svoju posteľ

Veľmi dôležitou vecou, je aj vaša posteľ, respektíve rošt. Pred tým ako naňho položíte nový matrac, skontrolujte, či je v poriadku, nemá nalomené latky alebo z neho netrčia skrutky. Všetky tieto drobnosti totiž môžu matrac výrazne poškodiť.

Aj matrac potrebuje čerstvý vzduch

Je úplne jedno, či si zakúpite matrac s hygienického materiálu, alebo ten obyčajný. Vo všetkých prípadoch, by ste ho mali aspoň raz za čas poriadne vyprášiť a nechať prevetrať na čerstvom vzduchu. Ak chcete aby bol výsledok naozaj viditeľný, nechajte ho na balkóne, terase či na záhrade aspoň deň. Dajte si však veľký pozor na to, aby matrac nezvlhol alebo dokonca nezmokol.
Keď budete matrac dávať späť n posteľ, môžete ho obrátiť na opačnú stranu. Takto sa vyhnete vzniku preležaných miest. Druhá strana si bude môcť odpočinúť, takže si svoj pohodlný spánok poriadne predĺžite.

Ruky na bielom matraci.jpg

Posteľ nie je ihrisko

Aj ten najkvalitnejší matrac má svoje limity. Určite by ste po ňom nemali skákať lebo naň umiestňovať extrémne ťažké predmety. To platí najmä pre rodiny, v ktorých sú malé deti. Takto sa niektoré jeho miesta takpovediac narušia. Časom stratia svoju pružnosť, čo zapríčiní vznik preležanín.