Fingerboardingu sa môžete venovať kdekoľvek

V našich končinách je pojem fingerboarding pomerne nový. V skutočnosti, však táto zábavka uzrela svetlo sveta už viac ako tridsať rokov dozadu, konkrétne v roku 1986. viete si predstaviť o čo sa jedná? Ide o netradičný spôsob skateboardovania, a to pomocou prstou.

špinavé ruce
 
Stará novinka
 
Na tento „šport“ potrebujete špeciálny skateboard. Klasické rozmery tohto športového nástroja sú deväťdesiatosem krát dvadsaťpäť milimetrov. najčastejšie je vyrobený z plastu, aj keď dnes natrafíte aj na iné materiály. Celá myšlienka vznikla v roku 1986 v Spojených štátoch amerických. Pôvodne nemalo ísť o reálnu športovú pomôcku, ale o pozornosť firmy, ktorú ste dostali pri nákupe reálneho skateboardu. Vynaliezavý národ, však tento doplnok využil inak. Dnes ide o veľmi populárnu zábavku, a to doslova na celom svete. Napríklad u našich českých susedov, nájdete webové stránky, magazíny a kluby venované výlučne tomuto športu.
 
Prsty namiesto nôh
 
Miniatúrny skateboard ovládate iba pomocou svojich prstov na ruke. Najčastejšie sa využíva prostredník a ukazovák. Pri niektorých trikoch je síce povolený aj veľký palec, to však hovoríme o naozaj výnimočných prípadoch. Skateboard ovládaný prstami, môže jazdiť v podstate kdekoľvek. Po stole, zábradlí, či kuchynskom riade. Aj z tohto dôvodu sa táto zábavka stala veľmi populárnou na školách. Klasické rampy nahradili peračníky, zošity, ši pomôcky na geometriu. Pomerne dlhé obdobie sa žiadna spoločnosť nevenovala výrobe zmenšenín originálnych prekážok a rámp. Dnes si ich môžete zakúpiť bez problémov.

skateboard
 
Tech Deck ako jednotka na svetovom trhu
 
V súčasnosti je za najväčšieho výrobcu miniatúrnych skateboardov, považovaná  spoločnosť Tech Deck. S ich výrobou začali už začiatkom deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Spoločnosť Tech Deck zároveň stojí aj za spopularizovaním tohto netradičného športu. Prvú online komunitu založila už v časoch, kedy vznikla. Tak výrazne ovplyvnila šírenie fingerboardingu do celého sveta.