Kráľovský chodník v Andalúzií

Je to zaujímavé miesto v slnečnej Andalúzii – Kráľovská cesta (El Caminito del Rey). V roku 1905 bola vybudovaná úzka chodba pozdĺž stien kaňonu rieky Guadalorce pre pracovníkov, ktorí sa zaoberali stavbou priehrady. Do roku 1920 bola rieka zaplavená, objavilo sa však niekoľko nádrží.

skály

  • Kráľovská cesta v Španielsku

Vďaka internetu sa správy o malebnej ceste s chátrajúcimi oporami a oploteniami rýchlo šíria cez informačné pole Zeme. Videa urobené na najnebezpečnejších miestach urobili z Kráľovskej cesty ešte populárnejšiu a teraz mnoho ľudí chodí do mesta Alora, aby chodili tri kilometre po závratnej trase. Všeobecne platí, že týmto spôsobom nie je nič nebezpečné, hoci v poslednej dobe tu už zomrelo niekoľko ľudí. Za sto rokov sa betón na mnohých miestach rozpadol, podlahy sa stali hrdzavými a tento „chodník“ sa môže kedykoľvek zrútiť do kaňonu. Preto sa dôrazne odporúča použiť popruhy, upevňujúce sa na laná a traky opatrne natiahnuté pozdĺž stien. Je pravda, že som čítal názor skúsených horolezcov, že laná sú príliš tenké a v prípade, že niekoľko ľudí padá, štruktúra nemusí odolať. Samozrejme, to nevystraší stovky ľudí, ktorí chodia po stenách tohto kaňonu každý deň. Aby som bol úprimný, chodil by som tam s veľkým potešením. A koniec koncov, v roku 2010 sme boli len 150 km od tohto miesta, ale bohužiaľ sme o tom nič nevedeli.

ostrov

  • Caminito del Rey

V skutočnosti, Caminito del Rey nie je v súčasnosti oficiálna cesta  a všetci turisti, ktorí chodia pozdĺž neho tak na vlastné nebezpečenstvo a riziko. Píšu, že pred krízou španielske úrady sľúbili, že obnovia cestu, aby bola pre turistov bezpečná, ale teraz si myslím, že tento projekt si nikto nepamätá. Možno je to tak najlepšie. Aký bude záujem na opravenej ceste, ktorá prechádza v nadmorskej výške 300 metrov? Teraz najväčší záujem tejto trasy je v rizikových chátrajúcich oblastiach. Na internete som čítal komentáre o tom, ako sa dostať na Kráľovskú cestu. Najprv je potrebné ísť vlakom do Alory. Trasa je vzdialená len 12 km. Potom pôjdeme pešo, na pravej strane uvidíte obchod, v ktorom predávajú horolezecké vybavenie. Výbava bude stáť 65 eur, ak nemáte vlastné vybavenie. Po ďalších 20 minútach sa ocitnete na začiatku trasy. Odporúčam tiež sledovať veľmi vzrušujúce video o tom, ako ľudia chodia pozdĺž chodníka El Caminito del Rei, ktoré nájdete na internete.

4/5 - (1 vote)