Protipožiarne dvere v praxi

Zažili ste už vo svojej domácnosti požiar? Ak nie, ste tí šťastnejší. Ja som až také šťastie nemala. Taktiež som si niekedy myslela, že horiaci vianočný stromček, si vymysleli režiséri filmov. Vyzerá to efektne a na takejto situácii, sa dá vystavať mnoho vtipných scénok. Poviem vám, že keď sa stane niečo podobné, nejde naozaj o nič vtipné. Skôr budete bojovať o to, aby vám nezhorel celý byt. Niekoľko rokov dozadu môj partner kúpil svetielka na stromček. Boli lacné, no vyzerali naozaj pekne. Práve sme večerali v kuchyni, stromček bol vysvietený v obývačke. Dvere zatvorené, keď tu zrazu manžel zacítil dym. Neprikladala som tomu veľkú pozornosť, pretože som len pred chvíľkou vybrala kapra z rúry, takže som tento jav pripisovala práve jemu.Biela mačka leží v pootvorených hnedých dverách
Po chvíľke som však dym zacítila aj ja a už sa mi nezdalo, že to môže byť z nášho kapra. Manžel otvoril dvere do obývačky a nasledovala scéna ako z akčného filmu. Horel stromček, horeli záclony a horeli aj darčeky pod stromčekom. Steny v okolí stromčeka boli čierne hasiaci prístroj a neviem akým zázrakom, požiar uhasil.
Zapálená horiaca zápalka v tme
No a teraz k tomu, čo nám napovedá už titulok tohto článku. V obývačke sme asi len mesiac pred tým, nechali nainštalovať protipožiarne dvere. Nekupovali sme ich prednostne kvôli protipožiarnej ochrane. Proste sme iba potrebovali nové dvere a tieto sa nám páčili. Navyše ich mali v akcii za dobrú cenu, tak sme ich vzali. Keď po požiari, na druhý deň, do nášho bytu prišiel pán z poisťovne, nechápal ako sme niečo také mohli spôsobiť stromčekom. Dodal však i jednu veľmi zaujímavú vetu, „Tým dverám, by som sa naozaj hlboko poklonil. Nebyť ich, nemáte ani kuchyňu.“ Áno, musím uznať že tiet dvere stáli za tým, že sme si dym všimli až tak neskoro, pretože dym cez nich začal prenikať až po nejakej chvíľke. Na druhej strane, sme mohli mať naozaj zhorenú omnoho väčšiu časť bytu.