Ako na krásnu záhradu?


Rozpočet
Toto by mala byť prvá vec na ktorú by ste mali pri zariaďovaní záhrady myslieť. Dôležité je si vymedziť koľko ste ochotní za záhradu minúť. Všetko sa bude neskôr od toho odvíjať a podľa toho si budete kupovať všetky potrebné veci.

japonská zahrada

Poloha
Poloha je taktiež veľmi dôležitým faktorom. Nachádza sa vaša záhrada na vidieku, v meste, na kopcoch, na rovine, v teplejších alebo studenších oblastiach? Toto nám pomôže rozhodnúť aké rastliny budete pestovať a aj aké veci sa do nej skôr budú hodiť.

Pôda
Treba poznať pôdu na ktorej vaša záhrada stojí. Netreba vedieť presné zloženie, stačí, aby ste vedeli základné veci, pretože pôda ovplyvňuje prítomnosť alebo nedostatok vody a živín. Tieto informácie môžu byť odvodené z pozorovania typu buriny. Pôdu je možné aj prispôsobiť, pridaním hodnotného materiálu, ako je kompost a minerálna soľ.

Výsadba
Je to veľmi dôležité rozhodnutie pre aký tip rastlín sa rozhodnete. Všetko závisí od typu pôdy, podnebia a starostlivosti, ktorú chcete záhrade venovať. Niektoré rastlinky sú ťažšie na údržbu a niektoré ľahšie.

Typ záhrady
Ďalším podstatným krokom je zvoliť si tip záhrady alebo aspoň inšpirovať sa. Existujú rôzne druhy záhrad:
Islamské záhrady (dominantné v južnej Ázii, severnej Afrike a na Pyrenejskom polostrove)

Stredomorské záhrady (inšpirované starovekými Grékmi a Rimanmi)
Jednoduchá zeleninová a bylinková záhrada
Shakespearova záhrada (inšpirovaná Shakespearom)
Skalnatá záhrada (veľa typov skál a kameňov)
Súčasná moderná a jednoduchá záhrada
Japonská záhrada

posezení

Existuje ešte veľa ďalších. Nemusíte sa inšpirovať môžete si vytvoriť aj svoju vlastnú podľa vašej fantázie.
Netreba zabúdať ani na údržbu. Niektoré tipy záhrad, napríklad tie s anglickým trávnikom treba často kosiť a v období sucha aj pravidelne polievať. Niektoré kvety sú zas viac finančne náročné na hnojenie a taktiež aj na starostlivosť. Záleží na tom, či máte na starostlivosť o záhradu čas. Ak nie, tak sa radšej zamerajte na jednoduchosť.

4.5/5 - (2 votes)