Ako využiť levanduľu z vašej záhradky?


V letných mesiacoch rastie ako divá. Málokto však vie, že neslúži iba ako okrasa v záhradke, ale dá sa tiež veľmi všestranne využiť. Či už vám prispeje ku kráse, rozvonia dom, alebo pomôže zatočiť s nepríjemnými bolesťami hlavy.

levandule

·         Levanduľa rastie veľmi rýchlo, najmä vo vhodných podmienkach. Keď sa bližšie prizriete vášmu kríčku na záhradke, zistíte, že nižšie na jej stonkách rastú ďalšie a ďalšie kvietky. Preto na večer keď z nej poodletuje pracujúci hmyz, stonky postrihajte. Nebojte sa, čoskoro narastie ďalšia.

·         Čo sa z takto odstrihnutými stonkami teda dá ďalej robiť? Ponúkame vám pár tipov:
1.       Vezmite niť alebo tenšiu šnúrku, nachystajte šikovné rúčky a pozväzujte z týchto stoniek malé kytičky. Tie následne zaveste, aby sa vysušili. Takto vysušené kytice môžete použiť ako okrasu do vášho bytu alebo domu. Menšiu kyticu môžete tiež položiť do skrine, z ktorej vás onedlho očarí krásne levanduľovo voňajúce oblečenie.
2.       Levanduľové kvety majú využite aj samostatne. Pár ich otrhajte a dajte ich vylúhovať do vriacej vody, ako čaj. Takto pripravený čaj si môžete dochutiť napríklad medom. Bude sa vám po ňom lepšie spať, má všeobecne upokojujúce účinky.

pole levandulí

·         Ďalší, veľmi známy spôsob využitia je levanduľový olej alebo levanduľová voda. Dajú sa kúpiť v lekárni, ale tiež si ich viete aj sami doma jednoducho vyrobiť.

Levanduľová voda:
Na výrobu levanduľovej vody budeme potrebovať len usušené kvety a obyčajnú vodu. Najlepšie spravíte, keď dáte takúto vodu do nádobky s rozprašovačom. Pôsobí priaznivo na vašu pokožku vďaka jej upokojujúcim a antibakteriálnym účinkom. Tiež je výborná ako voňavý telový sprej v letných mesiacoch.

olejíček

Levanduľový olej:
Na ten podomácky vyrobený budete potrebovať taktiež usušené levanduľové lístky a panenský olivový olej. Má veľmi široké využitie najmä kvôli už spomínaným upokojujúcim účinkom. Môžete ho pár kvapiek vliať do vane, priaznivo pôsobí proti bolestiam hlavy, ale aj proti úzkostiam alebo nádche. Môže vám tiež nahradiť telové mlieko, pretože zvláčňuje a prispieva k elasticite pokožky.