Kedy je vo vašom tele správny čas pokúšať sa otehotnieť?

Po prvé, existuje menštruačná fáza, potom sa objaví folikulárna fáza, keď sa vaše telo dostane do tehotenského režimu. Fáza ovulácie prichádza neskôr a je to, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníkov s cieľom oplodnenia spermiami a konečná luteálna fáza je, keď buď otehotniete alebo začnete menštruovať. Vráťme sa však späť k ovulácii, pretože tento proces môže byť trochu mätúci.

těhotentví

Čo je to ovulácia?
Teraz viete, že ovulácia je vtedy, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, ale celý proces znamená oveľa viac. Vajíčko je veľkým pokusom vášho tela urobiť dieťa. Zatiaľ čo ste sa narodili s jedným miliónom nezrelých vajíčok, po vstupe do puberty budete mať iba 300 000 a od tejto doby budú postupne klesať.
Každý mesiac dostane vaše telo jedno z týchto drahocenných vajíčok, ktoré sú pripravených počas ovulácie. Keď vaše telo buduje dostatok estrogénu a zvyšuje množstvo luteinizačného hormónu vo vašom tele, uvoľní sa vajíčko a prenesie sa do vajíčkovodov. Akonáhle je tam, žije len približne deň a trpezlivo čaká na mužské spermie, aby ho oplodnili. Ak sa oplodní, smeruje do maternice, kde sa neskôr sa rozvíja v dieťa. Ak tomu tak nie je, dostanete menštruáciu.

Kedy dochádza k ovulácii?
Ak sa snažíte otehotnieť, v typickom 28-dňovom cykle ženy ovulujú okolo 14. dňa a zvyčajne trvá od 12 do 48 hodín v závislosti od ženského organizmu. Bez ohľadu na dĺžku vášho cyklu však môžete zistiť, kedy ovulujete jednoduchým odčítaním 14 dní z vašej dĺžky cyklu.

těhotenství

Kedy máte najväčšiu pravdepodobnosť otehotnenia?
Ak sa snažíte zistiť, kedy ovulujete s úmyslom pokúsiť sa otehotnieť, mali by ste to zvážiť v dňoch pred a po ovulácii. Aj keď vaše vajíčko môže byť oplodnené iba počas tejto malej 12 až 24-hodinovej fázy ovulácie, spermie dokážu prežiť približne štyri až päť dní vo vašom tele. Možno ste ovulovali deň predtým, ale vajíčko je stále tam a mohlo by čakať na to, či sa neoplodní.
Sledovanie príznakov ovulácie, používanie ženských aplikácií, ako je kalendár sledovania vašej periódy alebo použitie ovulačného testu, vám tiež pomôže určiť, či máte ovuláciu.