Škandál Panama Papers pokračuje; Mossack Fonseca nebol schopný identifikovať vlastníkov firiem


Dva mesiace po tom, čo sa dozvedeli o porušení údajov, Mossack Fonseca nedokázal identifikovať skutočných vlastníkov; viac ako 70% – 28 500 aktívnych spoločností na britských Panenských ostrovoch (BVI) a 75% spoločností v Paname, podľa nových dokumentov videli BBC Panorama.
V tom čase zákon BVI umožnil poskytovateľom služieb v podnikoch, aby sa spoliehali na sprostredkovateľov, banky, právnické firmy a iných poskytovateľov offshore služieb v zahraničí, aby skontrolovali totožnosť vlastníkov, aj keď boli povinní poskytnúť informácie, ak o to požiadajú orgány.

peníze

Nové úniky obsahujú 1,2 milióna dokumentov, ktoré sa datovali predtým, ako sa v apríli 2016 do decembra 2017 verejne publikovali publikácie Panama. Údaje získala spoločnosť Suddeutsche Zeitung, ktorá ju zdieľala s Medzinárodným konzorciom vyšetrovacích novinárov (ICIJ).
E-mailová korešpondencia od klientov a sprostredkovateľov odhaľuje reakciu na únik, zúfalé pokusy Mossacka Fonsecu o odstránenie nedostatkov v ich vedení a ich ťažkosti. Reagujúc na otázky od firmy, švajčiarsky manažér bohatstva povedal: „KLIENT VYPLÝVA !! NIE JE NIKDY VYHĽADAŤ !!!!!!“

Iná korešpondencia poukazuje na základné dôvody, prečo mnohí klienti využívali štruktúry na mori.
Jeden uruguajský finančný plánovač komentoval: „… hlavný účel tohto typu štruktúry bol porušený: dôvernosť“.

soud

Iný sprostredkovateľ napísal: „… názvy našich zákazníkov sú známe orgánmi ich krajín. Vďaka spoločnosti Mossack musia zákazníci platiť dane z príjmu.“
Podľa poslankyne Margaret Hodgeovej, bývalého predsedu výboru pre verejné účty parlamentu Spojeného kráľovstva: „Toto je len ďalší dôkaz, ak je to potrebné, prečo musíme mať verejné registre skutočných vlastníkov, ak chceme vylúčiť pranie špinavých peňazí, daňové úniky, daňových únikov a iných trestných činov. „
V nadväznosti na dokumenty z Panamy a pod tlakom vlády Spojeného kráľovstva BVI a ďalšie britské zámorské územia vytvorili registre vlastníctva požitkov pre spoločnosti v ich jurisdikciách. Register sa však spolieha na poskytovateľov offshore služieb, ako napríklad Mossack Fonseca, aby poskytli informácie. A je to len priamo prístupné orgánom BVI – verejnosť ju nemôže vidieť.

BVI popiera, že register je tajný a hovorí, že je prístupný orgánom a príslušným orgánom Spojeného kráľovstva na požiadanie do jednej hodiny. Hovorí sa, že sú v čele iniciatív globálnej transparentnosti.

3.7/5 - (3 votes)