Turistika

Jej obrovskou výhodou je cenová dostupnosť výhodou. Ak sa chystáte na viacdňový výlet, ubytovanie môžete vyriešiť pomocou lacných turistických ubytovní, alebo stanovania. 

turistika.jpg

Čo sa týka výbavy, tiež nepotrebujete nič špeciálne. Základom je dobre padnúca, pevná, nepremokavá a hlavne pohodlná turistická obuv. Práve vďaka nej sa vyhnete vyvrtnutým členkom a podobným zraneniam zapríčineným nesprávnymi topánkami. Zvyšné oblečenie zvoľte vrstvenie, ktorým docielite prispôsobivosť akémukoľvek počasiu. Hory bývajú nevyspytateľné, preto je dobré byť pripravení na všetko. Chvíľu sa pražíte na slnku v tielku a kraťasoch, o polhodinku na to sa môžu objaviť mraky a vietor, ktoré vás prinútia obliecť si niečo teplejšie. Rozhodne nebýva na škodu pribaliť si do batohu aj náhradné oblečenie pre prípad, že zmoknete. Samozrejme, lepšie je predísť tomu nepremokavým oblečením, ktoré vás pred dažďom ochráni.

Vždy dbajte na bezpečnosť. Neodporúča sa vyraziť do kopcov človeku samému, stať sa totiž môže čokoľvek. Kľud, samota a oddych síce môže byť v tomto prípade lákavá, no nevypláca sa. V prípade, že sa vám niečo stane, nebudete mať pri sebe ani niekoho, kto by vám mohol privolať pomoc. Nehazardujte preto, a radšej so sebou vezmite rodinu, či priateľov.

K bezpečnosti tiež neodmysliteľne patrí poznanie vlastných síl a limitov. Ak viete, že nemáte dobrú kondíciu, neopúšťajte sa len tak do výstupu na vysoký štít. Začnite radšej s nižšími, ale zato stále nádhernými a očarujúcimi kopcami. Postupne sa môžete dopracovať pokojne aj na Gerlachovský štít (tam sa však človek dostane len so školeným horským sprievodcom).

batoh.jpg

Dajte si pozor aj na predpovede počasia. Neprikladajte búrkam a dažďu ľahkú váhu, sú totiž skutočne nebezpečné. Nechcite sa touto skutočnosťou presvedčiť na vlastnej koži, radšej si v deň takýchto predpovedí vymyslite iný vhodný program.
Nezabúdajte, že ľudia sú v horách hostia a preto sa tak aj správajte. Neničte životné prostredie a nevytvárajte z lesov smetisko. Kochajte sa tým, čo vám príroda odkrýva, a snažte sa, aby sa tejto nádhery dožilo aj mnoho ďalších generácií.