Vyberáte nový počítať? Neplaťte zbytočne veľa

Pokiaľ dnes laik v obore informačných technológií prichádza na trh kúpiť počítač, má viacero možností a práve preto sa výber stáva komplikovanejší. Je dosť pravdepodobné, že môže investovať do zbytočne drahej položky, ktorú v podstate ani nevyužije.

kancelář

To ale záleží na konkrétnom užívateľovi a hlavne na tom, k čomu počítač potrebuje. Najdrahšie a teda aktuálne najvýkonnejšie modely uprednostňujú ľudia, ktorých hlavnou záľubou pri práci s PC sú najnovšie počítačové hry. Znie to možno paradoxne, ale práve hry si žiadajú tento najvyšší výkon, kvôli ktorému sú niektorí ľudia ochotní investovať podstatne vyššiu sumu. Hry sú v podstate softvérom a je zasa pravda, že pokiaľ k Vašej práci potrebujete ten najkvalitnejší softvér a to predovšetkým k tvorbe grafiky alebo hudobných projektov, aj v tomto prípade výkon nesmieme podceniť. A to predovšetkým výkon procesora, operačnú pamäť RAM, v prípade hier a tvorby grafiky najmä typ a pamäť grafickej karty.

Pokiaľ sa však radíte k bežnejším užívateľom a Vašou prioritou je práca s internetom, v tomto prípade Vám stačí úplne priemerný model, dokonca z tých najnižších cenových kategórií (okolo 300 eur +/-). Vyberme ten správny počítač pre Vás! Zvlášť vinštalovanú grafickú kartu v podstate ani nevyužijete, ale za to si dosť priplatíte, k bežnej práci a k manipulácii s internetom nie je potrebným doplnkom. Aj v tomto prípade je ale potrebné disponovať spoľahlivým procesorom a operačnou pamäťou RAM, ale spoľahlivosť neznamená automaticky najnovšie a najsilnejšie parametre, stačí úplný priemer.

počítač

A ako je to s hard diskom, čiže kapacitou úložného priestoru? Ten potrebujú všetci. Ale pokiaľ do počítača zvyčajne ukladáte fotky, hudbu a podobné súbory, tie zaberajú minimum miesta a preto je hlúposť domnievať sa, že k tejto činnosti potrebujete 1 TB hard disk. Úprimne, stačil by o polovicu (aj viac) menší.

3/5 - (3 votes)