Aké sú možnosti, ak si chcete zaobstarať eseročku

Ak sa potenciálny podnikateľ alebo napríklad aj skúsený živnostník rozhodne zaobstarať si firmu, pod ktorou potom bude vykonávať plánované obchodné aktivity, má na výber niekoľko možností.

  • A to najskôr z hľadiska toho, či sa rozhodne takúto obchodnú spoločnosť založiť alebo kúpiť.

V prípade, že sa rozhodne pre kúpu, má potom na výber rôzne firmy na predaj, všeobecne tie novozaložené alebo naopak tie s históriou. Tie, ktoré sú platiteľom DPH alebo naopak nie sú, atď.

Silueta, nerozhodný

Skúsme si tieto dostupné možnosti v prípade záujmu kúpy s.r.o. rozpísať trochu viac.

Obľúbeným a stále viac známejším riešením je reagovať na ponuku ready – made s.r.o. Čo sú vlastne novozaložené spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré za sebou nemajú podnikateľskú históriu. Založili sa z prostého dôvodu- aby sa predávali. Pretože o kúpu predzaložených obchodných spoločností je dnes zo strany podnikateľov a živnostníkov záujem.

  • Pretože sú zapísané v Obchodnom registri, majú splatené základné imanie a pri kúpe sa k nim poskytnú náležité zakladateľské listiny.

Veľa z týchto ready made sú aj zaregistrované pre DPH, hoci takisto je tu možnosť kúpiť predaj sro bez dph. V nemálo prípadoch je preto dôvodom ku kúpe aj to, že kupujúci za krátky čas získa zaregistrovanú firmu na daniach, z čoho potom môže čerpať vo svojom biznise náležité výhody (hlavne pri nákupe tovaru na firmu a odrátania DPH).

Podnikateľ, otázky a nápady

V ponuke sú však okrem novozaložených ready – made s.r.o. naopak tiež firmy s históriou. Teda tie, ktoré za sebou majú preukázateľne niekoľkoročnú históriu, počas ktorej vykonávali obchodné transakcie a plnili si vzniknuté záväzky.

Takáto firma urobí dobrý dojem na obchodných partnerov, bude pôsobiť skúseným dojmom. Nevýhodou ale je, že pri nej hrozí vyššie riziko nesplnených záväzkov, pohľadávok a možno dlhov zo svojej minulosti. Pred predajom by mali byť tieto firmy preverené a „očistené“, k čomu je vítaná napríklad garančná zmluva, že sú v poriadku.