Finančné skupiny

Finančné skupiny sa definujú ako mimovládne organizácie, ktoré sa snažia podporiť nimi vybraté projekty. Operujú pod rúškom firemného názvu bez toho, aby sme vedeli, ktorí ľudia za nimi stoja. Pôvod ich peňazí buď pochádza od iných investorov, väčšinou nadnárodných, alebo sú dostatočne šikovný na toľko, aby sa dokázali na trhu udržať sami. Keďže majú veľký vplyv na dianie v spoločnosti a aj dopad na mnohých, ak nie všetkých občanov, je potrebné, aby sami ľudia vedeli o nich čo najviac.

euro

Zrodenie Penty
Názov tejto finančnej skupiny je odvodený od počtu piatich zakladajúcich partnerov, ktorý boli v minulosti zhodou okolností spolužiakmi v Československu aj v Moskve. Kapitál, ktorý im postupne priniesol veľké peniaze pochádza z obchodu, ktorý uskutočnili ešte za obdobie socializmu. Vtedy začali obchodovať a to prostredníctvom dovážania textílií a oblečenia z Číny do Československa. Aj takýto jednoduchý obchod sa im oplatil natoľko, aby postupne svoje obchodné záujmy rozšírili. Ako najrozumnejšie riešenie sa javil obchod s cennými papiermi.

Základné piliere
 To, že je Penta dodnes taká úspešná má na svedomí aj postup ich obchodu. Už ich prvý obchod za miliardu niesol rovnaké známky. Vtedy sa im podarilo získať akcie VÚB banky. Penta je známa tým, že odkúpi podiely, zrekonštruuje či investuje do zakúpenej investície a neskôr odpredá takto renovovaný projekt. Medzi ne patrí napríklad Slovenská sporiteľňa a VSŽ ako aj Slovnaft, sieť lekární Dr. Max a to sa im podarilo už v Českej republike.

dolary

Nielen peniaze
Investičné fondy a firmy nie sú jediným záujmom Penty. Medzi ich diverzifikáciu patria projekty naklonené k realitám a developerom. V Bratislave vybudovali Digital Park, ktorý získal nejedno ocenenie za architektúru. Zdá sa teda, že zveľadenie prostredia je jedným z cieľov zakladateľov tejto finančnej skupiny.

Posted in Nezařazené