Som mama. Čo ďalej?


Každá budúca mamina sa teší na okamih, keď sa jej po pôrode uľaví, ona si privinie svoje vytúžené bábätko a zažije ten neopakovateľný pocit šťastia, lásky a istej eufórie. Určite si to vie predstaviť len tá žena, ktorá to zažila. Áno, tie pocity tesne po pôrode sú neopísateľné. Bolesť pominula a ak je všetko s dieťaťom aj so samotnou rodičkou v poriadku, prichádzajú tieto pocity. Žena je na seba právom hrdá, veď priviedla na svet nový život a je odhodlaná postarať sa oň a postaviť sa hoc aj proti celému svetu, len aby sa jej dieťa malo dobre. Veľa žien ale priznáva aj to, že postupne tieto pocity pominú.

novorozenec

Nie že by radosť z dieťatka bola menšia, ale návrat do reality, hlavne po príchode domov z pôrodnice býva často sprevádzaný aj určitými problémami a ťažkosťami, s ktorými sa každá novopečená mamina musí vyrovnať. Niektoré to zvládnu jednoduchšie, iné nie. Telo je po pôrode uzlíčkom plným hormónov a tie s nami mávajú jedna radosť. Často sa striedajú obrovské pocity šťastia s neistotou a strachom o práve narodené bábätko. Hlavne prvorodičky sa často obávajú toho, že sa o dieťa nedokážu správne postarať, že mu pri manipulácii s ním nejako ublížia a podobne. Treba si uvedomiť, že sú to úplne normálne stavy, ktoré skôr či neskôr pominú a v týchto chvíľach by žena nemala byť sama a oporou by jej mal byť jej partner.

Dojčenie
Veľmi veľkou skúškou býva pre maminy aj dojčenie. Je pravda, že je to prirodzené, aby dieťatko pilo materské mlieko, ale nejedna mama vie, koľko veľa síl, odriekania a trpezlivosti za tým je. Hlavne na začiatku, keď si dieťa i mama zvyká na nový režim, mliečko sa ešte len začína tvoriť a nie vždy všetko ide tak jednoducho ako to vidieť na stránkach materských časopisov. Keď žena chce a má tú silu, dojčenie bude pre ňu krásne. Ak ale ide o trápenie jej samej či dieťatka, naozaj to nestojí za to. Nikto ju nemôže odsudzovať len kvôli tomu, že to jednoducho nejde.
 
Starostlivosť o dieťa verzus starostlivosť o domácnosť
Novopečené mamy sú popri starostlivosti o deti často vyčerpané a telo sa po pôrode dostáva do formy len postupne. Preto sa netreba zbytočne stresovať tým, že nemáte upratané či oprané všetko tak, ako doposiaľ. Najdôležitejšie je vaše spokojné dieťa a vy sama. Ak je to len trošku možné, nechajte si pomôcť od ďalších členov rodiny, ktorí to určite radi urobia.

dítě
 
Návštevy
Každý chce samozrejme novorodeniatko vidieť čo najskôr. Je ale dobré, ak návštevy necháte na neskôr. Najmä, ak sa na to necítite. Pokiaľ ste stotožnená s tým, že môžu prísť vaši príbuzní dieťatko pozrieť hoci i na druhý deň po príchode z pôrodnice, v poriadku, pokiaľ nie, máte právo odmietnuť. Nezabúdajte však na to, že dieťatko je precitlivené na silné zvuky, vône či hlasy a rovnako nie je až tak odolné voči chorobám či vírusom z okolia. Preto si na to treba dávať pozor.
 
 
Hlavne v pohode
Príchod dieťaťa na svet je veľká udalosť a každá mama by si chvíle s dieťatkom mala v prvom rade užívať. Deti nám totižto vyrastú neskutočne rýchlo a potom už na všetky, aj tie menej príjemné chvíle budeme spomínať s úsmevom a nostalgiou.