Správny postup pri vysádzaní stromčekov vám zabezpečí úspech pri ich pestovaní

Prvým krokom je vykopanie jamy. Ak si zakúpime stromčeky vo výsadbovom kontajneri, jama musí byť vždy aspoň o desať centimetrov väčšia, a to ako z bokov, tak do hĺbky. Pri stromčekoch, ktoré majú iba korene, teda nie sú zasadené vo väčšom množstve hliny, nechávame po všetkých stranách minimálne pätnásť centimetrový priestor.

hlína
 
Je jedno akú zeminu máme na našom pozemku. Každý jeden stromček oceníte trošku pomoci pri jeho štarte do života. Preto jamu vyplňte záhradníckym substrátom a kvalitným, vyzretým záhradným kompostom. Pokiaľ ho nemáte k dispozícii, použite kúpené hnojivo určené špeciálne na druh stromčeka, ktorý vysádzate.
 
Pripravenú jamu so zeminou zalejeme niekoľkými litrami vody a počkáme, kým úplne nevsiakne do pôdy. Následne vylejeme ešte ďalšiu vodu. Pokračujeme až do vtedy, kým nám v jame neostane tekutina stáť. Do tejto mini mláky môžeme vložiť stromček. Ak k nemu chceme umiestniť oporu v podobe drevenej palice, vložíme ju do jamy spolu s ním. Takto predídeme poškodeniu koreňov. Korene zasypeme tým istým materiálom, aký sme použili na vyplnenie dna jamy. Zemina by mala siahať približne tri centimetre pod prvé listy, alebo ihličie.
 
Ak nechceme, aby nám stromček do mesiaca prerástla burina, použite netkanú textíliu, mulčovaciu kôru, alebo slamu. Ako mulč môžete využiť aj samotné hnojivo. Okolo stromčeka vytvoríte asi desať centimetrovú vrstvu kompostu, maštaľného hnoja, alebo trávy z kosačky. Pri každom zalievaní sa tak do pôdy budú uvoľňovať potrebné živiny. Pokiaľ nebudete postupovať takto, mali by ste stromčeky pravidelne hnojiť až do konca vegetačného obdobia, teda do konca leta. Keď nie ste v tejto téme zbehlí, zakúpte si už namiešané hnojivo určené na čerstvo vysadené stromčeky.

smrček
 
V prvých týždňoch po výsadbe stromčeky pravidelne zalievajte. Keďže sa nachádzajú vo voľnej pôde, nemusíte sa obávať, že by ste to s vodou prehnali. Opatrní buďte iba vtedy, ak vonku dlhodobo prší.