Sú dopujúci športovci športovcami?


Doping nie je medzi súpermi v športe nijakou novinkou, nie je to neduh modernej doby, ale človek chcel víťaziť od nepamäti. Prvé známe preteky vozov sa niesli v znamení snahy vyhrať za každú cenu, a tak sa porazení zaujímali o možnosti, ako sa stať ešte lepšími a zvíťaziť v ďalších súťažiach. Nebol to doping v takej podobe, ako ho poznáme dnes, ale na základe zistení historikov sa v minulosti pred pretekmi muži sústredili na zvyšovanie testosterónu v tele a preto konzumovali ovčie srdcia a semenníky.

atlezika

Moderné formy dopovania
Moderná doba už jedenie semenníkov neodporúča, športovci sa v súčasnosti pre súťažami orientujú na rastové hormóny, anaboliká, diuretiká. Počas samotných výkonov sa zasa orientujú na narkotiká, (morfín, heroín…) alebo rôzne stimulanty. Medzi najnovšie formy patrí takzvaný génový doping, ktorý momentálne prináša najefektívnejší výsledok v ovplyvňovaní športových výkonov.

Užívanie a jeho následky
Okrem želanej podpory pri športovom výkone má aj dosť negatívne vplyvy na organizmus človeka. Najzradnejšie to môže byť pri užívaní podporných látok, ktoré si zakúpite na čiernom trhu, pretože tam len ťažko zistíte kvalitu výrobkov. Následky užívania takýchto látok hlavne u mužov sa prejavujú plešatosťou už v mladom veku, hormonálnymi akné, nezanedbateľné sú problémy s erekciou alebo nadobúdanie ženských čŕt (zvýšený estrogén, rast pŕs) a podobne. Ženy, naopak, začínajú získavať mužské črty, s pribúdaním testosterónu im hrubne hlas, menštruačný cyklus sa stáva nepravidelným a pridruží sa aj vypadávanie vlasov.

doping

Rovnaké šance pre všetkých
V minulosti, ale v súčasnej dobe športové asociácie a organizácie ešte intenzívnejšie bojujú proti dopingu a absolútne ho odmietajú. A nie sú to len zdravotné problémy športovcov, ale aj etické. Ide o vedome podvádzanie v súťažiach, kde by mala byť férovosť najdôležitejšia. Možnosť zvíťaziť má mať každý rovnakú a heslo fair-play by malo mať vždy rovnaký význam či na športoviskách alebo aj mimo neho. Fanúšikovia totiž pri sledovaní športových výkonov veľmi rýchlo odsúdia tieto nekalé praktiky následným nezáujmom a vnímajú to ako ničenie ducha športu.

3/5 - (2 votes)