Videohry: Aké sú vaše úplne prvé zážitky a s akými hrami ste vyrastali vy?

Môj vôbec prvý zážitok a úplne prvé zoznámenie sa s videohrami by som datoval do konca 90-tych rokov, kedy mi bolo asi šesť. Môj starší sused, ktorého záľuby som opakoval a ako to tak býva, všade som za ním chodil a vyťahoval sa, že mám staršieho „cool“ kamaráta, si priniesol domov z nášho trhu vtedy populárnu alternatívu a náhradu originálneho Nintenda, na ktorom ste dokúpením a následným zasunutím žltej kazetky mohli hrať hry ako Super Mario, Contra, Mortal Kombat, Tetris,… no všetky skvelé klasiky. Prišiel som k nemu a takmer mi spadla sánka. Bolo to vôbec prvýkrát, čo som videl, že sa dá ovládať postavička na televíznej obrazovke a dostalo ma to. Navyše to bola zábava a najmä vtedy, ak ste hrali dvaja a o niečo akčnejšie tituly typu Contra, Double Dragon, Blades of Steel a pod.

videohry

  • Viem, že v tejto dobe už bol na trhu Playstation 1, lenže na Slovensku vtedy išlo o skutočný klenot, ktorý stál myslím vyše 10 000 korún, čiže celú vtedajšiu výplatu. Sony Playstation tak z môjho okolia nemal takmer nik, všetci sme fičali na týchto fake Nintendách kúpených z čínskeho trhu za asi 1 500 korún a usilovne sme kupovali žlté kazetky.

konzole
Je možné, že ak máte okolo 25 a viac, podobné zážitky máte aj vy. Pochopiteľne, o chvíľu som bol vlastníkom tohto „Nintenda“ aj ja a stal som sa takmer fanatickým zberateľom všetkých žltých kaziet v okolí.
No v obodí rannej puberty som mal už počítač. Síce príšerný, ale počítač, na ktorom som nejakým zázrakom spustil Quake 3 Arena, Age of Empires 2, NHL 2003 a pod. Doba pokročila a ani ja som už nebol úplné dieťa a tak som svoje milované fake „Nintendo“ daroval mladšej sesternici aj so všetkými hrami. Ale ubehlo len niekoľko rokov a zacítil som srdce trhajúcu nostalgiu. Neviem, čo by som dal vtedy za to, aby som si tie staré dobré NES hry mohol zahrať opäť. Aspoň na hodinu. A dnes, v dobe, kedy je v móde retro zisťujem, že touto „úchylkou“ netrpím sám a veľa ľudí sa vracia za svojimi starými hrami a hernými zariadeniami späť v podobe nových retro produktov, medzi ktoré patria aj retro gamepady k prenosným zariadeniam.