Viete koľko priestoru potrebuje u vás doma váš chlpáč?

Ak sa rozhodneme, že svoj život obohatíme o zvieratko, mali by sme zvážiť viacero faktorov. Starostlivosť na ktorú potrebujeme hlavne čas a finančné výdavky za stravu a veterinára však nie sú všetko. Pred tým, ako si domov donesieme nového člena rodiny, by sme sa mali pozrieť aj na množstvo priestoru, ktorú mu dokážeme poskytnúť.

štěně

Zamerajme sa na väčšie zvieratá, ktoré s nami najčastejšie obývajú našu domácnosť, teda psy a mačky. Mnoho ľudí si myslí, že ide o veľmi podobné živočíšne druhy. Opak je však pravdou. Psy potrebujú na život úplne iné podmienky ako mačkovité šelmy a to platí aj v prípade, že hovoríme o priestore.
 
Psy
Pes potrebuje hlavne dostatok voľnej plochy na zemi. Ak vlastníme napríklad dvojizbový byt, nad kúpu väčšieho plemena, nemôžem ani rozmýšľať. maximálna veľkosť psa, by v jeho kohútiku nemala presahovať tridsať centimetrov. aby sa cítil aspoň trošku pohodlne potrebuje na svoj voľný pohyb, približne pätnásť metrov štvorcových plochy, ktorá nebude zastavaná nábytkom, alebo inými predmetmi. Vyhnúť by ste sa mali taktiež veciam, ktoré môže pes na seba zvaliť, alebo ich rozbiť.

kočka
 
Mačky
Pri mačkách nie je podstatná zem, ale dostatok miest, po ktorých sa budú môcť štverať. Aby boli tieto zvieratá spokojné, potrebujú mať vo svojom živote doslova nadhľad. Nehovoríme o ich postoji k okolitému svetu, ale o výškach. Mačky jednoducho milujú, keď môžu veci okolo seba pozorovať z výšky. V tomto prípade je teda veľmi ťažké určiť, koľko metrov štvorcových potrebujete. Hlavné je, aby mali dostatok miesta, takpovediac smerom do výšky.
 
 
V prípade zvierat, ktoré chováme v klietke, alebo akváriu, túto sféru nemusíme až tak riešiť. Reč je o hlodavcoch, vtákoch a vodných živočíchoch. Týmto zvieratám, by sme mali poskytnúť dostatok priestoru najme v rámci samotnej klietky, ale to je iná téma.
 

Posted in Nezařazené