Žula, mramor či ónyx v kuchyni

Projektovanie kuchyne musí zohľadňovať viacero hľadísk a aspektov, aby spĺňala všetky požiadavky na správne fungovanie všetkých činností, ktoré sa v tomto priestore vykonávajú. Predovšetkým ide o varenie a prípravu jedál, a tak je dôležité, aby každá súčasť kuchynskej linky bola navrhnutá funkčne a prakticky. Kuchynská pracovná doska je základný prvok, bez ktorej by ste prípravu jedla nezvládli. Požiadavky na ňu teda musia vychádzať z toho, že bude neustále vystavovaná vode, čistiacim prostriedkom, potravinám a, samozrejme, poškodeniu povrchovej vrstvy či poškriabaniu. Preto je potrebné mramorova pracovna doska jej výberu venovať dostatočnú pozornosť a dôkladne si premyslieť, aký materiál bude na jej výrobu vhodný.

Pri výbere sa častokrát orientujeme podľa toho, čo je na pohľad pekné a či ladí s ostatným zariadením, no okrem týchto aspektov treba klásť dôraz na kvalitu prevedenia a materiálov, a keďže pracovnú dosku nevymieňate každý rok, aj na jej životnosť. Z ponúk sú to najčastejšie mramor, žula či ónyx.

Žulové dosky sa stali obľúbené práve kvôli svojej atraktivite a zároveň trvanlivosti či odolnosti. Sú vhodné na dosky, ale aj kuchynské pracovné ostrovčeky, menšie alebo väčšie, do tradičnej, ale aj modernej kuchyne. Ich využitie je mnohostranné, dizajn zaujímavý a materiál praktický.

organic-vegetables

V poslednom období sa veľkej obľube teší mramor. Patrí k cenovo dostupným druhom kameňa, je na pohľad elegantný a vkusne doplní interiér každej kuchyne.

Ónyx je všestranne použiteľný v domácnostiach, pretože je k dispozícii v mnohých farebných variantoch, čo z neho robí veľmi obľúbený materiál.

mramor1

Pracovné dosky do kuchyne z niektorého typu kameňa sú vynikajúcou voľbou hlavne kvôli svojej praktickosti, ale aj ich elegantnému vzhľadu. Žula je odolná, no to sa neodráža na jej cene, ktorá je v porovnaní s mramorom nižšia, ale tento fakt súvisí s tým, že aj keď mramor ľahšie poškriabete, napriek tomu je považovaný za luxusnejší materiál, a to sa prejavuje aj na jeho cene. Vo všeobecnosti sa ceny líšia od typu spracovania povrchovej úpravy alebo tvaru dosky, ktorú vám vyrobia na mieru.